Geçmiş Etkinlikler

YDÜ 8. ULUSLARARASI FOTOĞRAF GÜNLERİ
4-6 Kasım 2013

afis-2013a

Yakın Doğu Üniversitesi’nin iki yılda bir düzenlediği Uluslararası Fotoğraf Günleri’nin sekizincisi 4-6 Kasım 2013 tarihleri arasında  üniversitenin İletişim Fakültesi Kompleksi’nde gerçekleştirildi.

8nci fotograf günlerine katılanlar-2013

 

11035285_443437662486076_1660112526_o

3 gün süren fotoğraf günlerinde kişisel ve karma olmak üzere 14 sergi, 4 slayt gösterisi, 6 bildiri sunumu ve 2 fotoğraf gezisi yapıldı.

Sergi açılışında Organizasyon Komitesi Koordinatörü Gazi Yüksel ve YDÜ Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan birer konuşma yaptı.

DSC_7127

Serginin açılış konuşmasını gerçekleştiren Organizasyon Komitesi Koordinatörü Gazi Yüksel, Yakın Doğu Üniversitesi’nin kuruluşunun 25. Yıl kutlamaları çerçevesinde 8’nci Uluslararası Fotoğraf Günleri’nin ilk etkinlik olarak taçlandırıldığını söyledi.

1999-2011 yılları arasında yer alan 7 fotoğraf günlerine toplam 18 ülkeden 261 sanatçının katıldığını anlatan Yüksel, bu etkinliklerde toplam 201 adet kişisel ve karma sergi düzenlendiği bilgisini verdi.

DSC_7131

 

DSC_7142

Yüksel, KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın YDÜ fotoğraf günlerini 1999’dan 2011’e kadar gerek eserleriyle katılarak gerekse ziyaret edip izleyici olarak onurlandırdığını ve desteklediğini hatırlattı. Denktaş’ın fotoğrafa olan ilgi ve tutkusunun, Kıbrıs’ta birçok kişinin de fotoğrafa ilgi duymasına neden olduğunu söyleyen Yüksel, bu nedenle 8’nci fotoğraf günlerinde Denktaş’ın fotoğraflarından oluşan bir anı sergisine de yer vererek onu anmak istediklerini belirtti.

DSC_7159

 

DSC_7188

Gazi Yüksel, 1999 yılından beri 2 yılda bir düzenlenen fotoğraf günlerinin değişime uğrayarak, “Değişim” teması altında gerçekleştirdiğini kaydetti. Yüksel, konuşmasında şunları söyledi:

“Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na elinde fotoğraf makinesiyle giren ilk ve tek toplum lideri olma özelliğine sahip büyük devlet adamı Rauf Denktaş, çoğu insanın fotoğrafa başlamasını cesaretlendirmiş ve teşvik etmiştir. Böyle bir kişilikle 1995 yılında yaptığım söyleşide 1930’lu 40’lı yıllarda halkın fotoğrafçılığa bakış açısını şu sözlerle dile getirmişti: “Halk açıkça ilgisizdi. Fotoğraf çektiğinizde ve gösterdiğinizde; “ya maşallah” diye bakarlar ve gülerlerdi. Çekilen fotoğrafları bir albüm yapıp saklamak bile kimsenin aklından geçmezdi.”  O günlerden bu günlere baktığımızda oldukça farklı bir tablo görmekteyiz. Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle neredeyse fotoğrafla ilgisi olmayan kalmamıştır. Bu iyi yönde muhteşem bir değişimdir. Bu değişimde son 25 yıldır Yakın Doğu Üniversitesi olarak bizlerin de önemli katkıları olduğunu düşünüyoruz.  Üniversite olarak, fotoğraf günlerine başlamadan önce salonlarını sanatçılara açarak ve yarışmalar düzenleyerek her yönüyle fotoğraf sanatını sınır koymaksızın  desteklemiş, teşvik etmiş ve katkı koymuş bir eğitim kurumuyuz. Kampüsümüzün Başkent Lefkoşa’nın kuzeyinde yer alan bu çorak tepelerdeki var oluşunu gün ve gün fotoğrafla belgeleme öngörüsü de fotoğraf sanatına hassasiyetin bir göstergesidir. Fotoğraf günleri serüvenimiz ise bu yıl 14’ncü yılındadır. Bu etkinliği Prof. Dr. Şenol Bektaş ve Yrd. Doç. Dr. Birsel Matara ile birlikte el ele, gönül gönüle vererek bu günlere getirdik. 14 yıldır yüzlerce insanla  binlerce fotoğrafı, sayfalarca fotoğraf bilgisini ve görgüsünü paylaştık. Bugüne kadar toplam 18 ülkeden 261 sanatçıyı misafir ettik. Tam 201 tane sergi düzenledik. Slayt gösterilerinde binlerce fotoğrafı paylaştık. Geliştirdikçe ve  değiştirdikçe biz de geliştik ve değiştik. En büyük değişimi ise  bu fotoğraf günlerinde yaşıyoruz. Fotoğraf Günleri’ni bu yıl ilk kez bir tema çerçevesinde düzenledik. Değişmeyen tek şeyin “Değişim” olup olmadığına fotografik açıdan bakmak istedik. Bu duygu ve düşüncelerle karşınızdayız. Organizasyonun gerçekleşmesine katkı koyan tüm yakın doğu camiasına ve sevgili öğrencilerime sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. 8. Uluslararası Fotoğraf Günleri başladı ve değişim devam ediyor.”

DSC_7222

 

DSC_7239

Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan ise, fotoğrafçılığın anlam ve önemine değinirken, konu sanat olunca heyecanlandığını ifade etti.

YDÜ Rektörü Ümit Hassan

Teknoloji ile tekniğin rastgele kullanılmaması gerektiğini, teknik sayesinde estetiğin doğduğunu ifade eden Hassan, Sanayi Devrimi ile birçok şeyin değiştiğine işaret ederek fotoğrafçılığın da sanayi devrimine paralel geliştiğini anlattı.

DSC_7240

Mehmet Şık a Onur ödülü

Konuşmaların ardından “Yaşayan en eski ikinci Kıbrıslı Türk stüdyo fotoğrafçısı” olarak Mehmet Şık’a “Hizmet Onur Ödülü” verildi.

Şık, yaptığı kısa konuşmada kendisine YDÜ tarafından böyle bir ödül verilmesinden dolayı onur duyduğunu belirterek teşekkür etti, fotoğrafçılık anılarını anlatarak katılımcıları bilgilendirdi.

YDÜ 8. Uluslararası Fotoğraf Günleri programı:

 

4 Kasım 2013

11:00   SERGİLERİN AÇILIŞI TÖRENİ – İletişim Fakültesi Fuayesi                             .

         SANATÇI                 SERGİ ADI:

ARZU SANDAL                  Eyvah Anneannem ergen mi oluyor ?

BORA ŞENÇALAR             Varlıksal Değişim

BURCU BÖCEKLER          İstanbul  ve Değişim

GAZİ YÜKSEL                    Değişimin adı: Yakın Doğu Üniversitesi

GÖKÇE ŞEKEROĞLU       Zamanı Gelince

JTİ  FOTO. KULÜBÜ        1950-2012 Değişen Yüzüyle İzmir Fotoğrafları

METE YASİN USTA           Değişimin İzleri

MSGSÜ FOTO KLÜBÜ      Kentsel Dönüşüm – Toplu Konutlar

OSMAN DEMİR                  Değişim – Çingeneler

ÖZDEN P. TURGUT           Zaman Aşımı

SEMA ÖZEVİN                   Paradoksal Değişim

TAHİR ÜN                            Xinjiang: Atayurdu – Yeniden İnşaat

ZÜHAL ÇETİN ÖZKAN     Tarihin İzinde Kumrulu Mescit

RAUF DENKTAŞ                Anı sergisi

 

14:00   AÇILIŞ TÖRENİ                  Turuncu Salon                                             .

            Konuşmalar: Gazi Yüksel,  Prof. Dr. Ümit Hassan

            Mehmet  Şık (FotoŞık)’a Hizmet Onur Ödülü takdimi

14:15   İlke Coşkuner – Gösteri                      -Devranda Deveran

14:25   Tuna Uysal     – Bildiri                        -Modernizmden  Postmodernizme Fotoğraf  Sanatının Geçirdiği  Dönüşüm

14:40   ARA

15:00   Beyhan Özdemir– Bildiri                  -Türk Paraları Üzerindeki Fotoğrafların Dönemsel Değişimleri

15:15   Tahir Ün         – Gösteri                       -Bir Kuşak Sonra  Tiananmen

 

5 Kasım 2013

11.00   Handan Dayı  – Bildiri                      -Değişime  Karşı Süreklilik: Fotoğrafik Bir Olanak

11:15   EsraTolga        – Gösteri                      -Manisa Şehzadeler Mehteri

11:25   Zaliha İnci Karabacak–Bildiri           -Reklam Fotoğraflarında  QR Kod Kullanımı

11:40   ARA

12:00   Ozan Bilgiseren          – Bildiri          -Değişim/Bir Projenin Anatomisi

12:15   Mehmet Gökyiğit       – Gösteri          -Karnaval Yüzleri

12:25   Birsel Matara              –Bildiri           -Algısal Değişim ve Fotoğraf

12:40   Değerlendirme  Toplantısı

14:00   Fotoğraf Gezisi–Girne bölgesi

 

6 Kasım 2013

09:00   Fotoğraf  Gezisi–Mağusa bölgesi

 

YDÜ 7. ULUSLARARASI FOTOĞRAF GÜNLERİ
28 Nisan – 1 Mayıs 2011

afis-2011

Yakın Doğu Üniversitesi’nin iki yılda bir düzenlediği Uluslararası Fotoğraf Günleri’nin yedincisi  28 Nisan ile 1 Mayıs  tarihleri arasında  üniversitenin İletişim Fakültesi Kompleksi’nde başarıyla gerçekleştirildi.

YDU 7NCI FOTO GUN 1

4 gün süren fotoğraf günlerinde kişisel ve karma olmak üzere 30 sergi, 25 slayt gösterisi, 15 bildiri sunumu, 3 yayın imza etkinliği ve 1 fotoğraf gezisi yapıldı.

YDU 7NCI FOTO GUN 1A

Çoğunluğunu Türkiye ve KKTC’den gelen katılımcıların oluşturduğu etkinlikte  Almanya, Belçika ve Bosna’dan kişisel katılımlar, İtalya, Hong-Kong ve Çin’den de sergi ve gösteriler yer aldı.

550’ye yakın fotoğrafın yer aldığı 30 kişisel ve kurumsal serginin toplu açılışı Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça tarafından yapıldı. Sergiler arasında bulunan Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin 2010 yılı Basın Fotoğrafları sergisi ise büyük ilgi gördü.

YDU 7NCI FOTO GUN 3

KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da etkinliği ziyaret ederek katılımcılarla anı fotoğrafı çektirdi.

Kendine özgü yapısıyla fotoğraf dünyamızda özel bir yer edinen YDÜ Uluslararası Fotoğraf Günleri’nin 8’ncisi  bu kez daha önceden belirlenecek bir konu başlığı etrafında 2013 yılında gerçekleştirilecek.

YDU 7NCI FOTO GUN 4

YDU 7NCI FOTO GUN 5

YDU 7NCI FOTO GUN 6

YDU 7NCI FOTO GUN 7

YDU 7NCI FOTO GUN 9

YDU 7NCI FOTO GUN 11

YDU 7NCI FOTO GUN 13

7. Uluslararası Fotoğraf Günleri’ne katılanlar:

Gazi YÜKSEL, Yrd. Doç. Dr. Birsel MATARA, İsa ÇELİK, Işık ÖZDAL, Ali ÖZ, Reha BİLİR, Doç. Dr. Ergün TURAN, Yrd.Doç.Dr  A. Beyhan ÖZDEMİR, Murat GERMEN, Ar. Gör. Uğur Günay YAVUZ, ALTIN ORAN D.S.Plt, Doç. Dr. Ali M. BAYRAKTAROĞLU, Kwan Leung CHEUNG – Hong Kong, ZİHİN Ergo Sum Fot. Atölyesi, Öğrt. Gör. İsmail COŞKUN, Alain RİVERE – Fransa, Andy SPYRA – Bosna, Aslıhan TAYLAN, Ayşe GÖKYİĞİT, Bülent ERUTKU, Can YÜCEL, Çilen ERÇİN, ÇİN Fotoğraf Federasyonu, Emel KARAKOZAK, Ergün TURAN, Haluk UYGUR, Hasip SEPETCİOĞLU, İlter YÜKSEL, İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği-(İFOD), Kemal KAYA, Mehmet GÖKYİĞİT, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Kulübü Sergisi, Necati Taşkın İlkokulu Fotoğrafçılık Kolu Öğrencileri Sergisi, Nevcihan GÜROĞLU, Ozan BİLGİSEREN, Şefika KARADERİ, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Tuğrul ÇAKAR, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Fotoğrafçılık  Öğrencileri Sergisi, Yakın Doğu İlkokulu Fotoğrafçılık Kolu Öğrencileri Sergisi, Cengiz KARLIOVA, Tahir ÜN, Şenay ÖZTÜRK, Orhan Cem ÇETİN, Yrd. Doç. Şansal Erdinç, İnci Karabacak, Prof. Zeki CEYHAN, Ece ÇALIŞ, Ar.Gör. Murat KARA, Emrah İÇTEN, Memduh EKİCİ, Oğuz DURMAZ, Aysu GÜNDOĞDU, Tuğba KODAL, Grup POZİTİF, Ahmet BİLGİÇ, Gökhan ÇİÇEK, Yavuz ILDIZ, Fırat AKSOY, Özgür AKPINAR, Il CUPOLONE Fotoğraf Derneği – İtalya, STUDIOEAST Fotoğraf Kulübü – Belçika

YDÜ 6. ULUSLARARASI FOTOĞRAF GÜNLERİ
4-7 Kasım 2009

afis-2009

Yakın Doğu Üniversitesi’nin iki yılda bir düzenlediği Uluslararası Fotoğraf Günleri’nin altıncısı 4-7  Kasım 2009 tarihlerinde üniversitenin İletişim Fakültesi Kompleksi’nde coşku içerisinde gerçekleştirildi.

1 (60)

Organizasyon Komitesi koordinatörü ve YDÜ Öğretim Görevlisi Gazi Yüksel’in verdiği bilgiye göre, 6’ncı Uluslararası Fotoğraf Günleri’nde kişisel ve karma olmak üzere 23 sergi, 23 slayt gösterisi, 9 bildiri sunumu, 2 yayın imza ve 1 fotoğraf gezisi olmak üzere toplam 58 etkinlik gerçekleştirildi.

4 (17)

YDÜ 6. Uluslararası Fotoğraf Günleri’ne Türkiye ve KKTC’nden toplam 12 üniversitenin fotoğraf sanat dalı ile ilgili akademisyen ve öğrenci temsilcileri de katkı koydu.

Açılışı YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel ile Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Şakir Fakılı tarafından toplu olarak yapılan Fotoğraf Günleri sergilerinde şu isimler yer aldı:

Ali ÖZ                                                                  -“1982-2009 Türkiye fotoğrafları”

Ayhan MARAŞLI                                             ———-

Betül ARSLAN                                                  “Portreler”

Çağatay GÖKTAN                                           -“Küçük Şeyler”

Derya KILIÇ                                                      -“Anneler ve Kızları”

Ergün KARADAĞ                                             -“Yüzün Karası Alnın Akı”

İlke VERAL                                                       -“San ki”

MARMARA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİ karma sergisi

MİMAR SİNAN GSÜ FOTOĞRAF KULÜBÜ sergisi

Nilay İŞLEK – Gözde YENİPAZARLI       “Şehir Hikayeleri”

Ozan BİLGİSEREN                                         -“Moda Fotoğrafları”

Özel KARADENİZ                                           -“Duvarlar”       

Rauf DENKTAŞ                                                  “Kuzey Kıbrıs”

Selami BÜYÜKNİSAN                                    -‘‘Ünsüz  Yüz’’

Tuğrul ÇAKAR                                                   -“Tuğrul Çakar Fotoğrafları”

TÜRKİYE FOTO MUHABİRLERİ DERNEĞİ        -“2008 yılı basın fotoğrafları”

UKÜ ÖĞRENCİLERİ                                        -Ortak sergi

Wilbert NORMAN                                           -“Görsel Hafıza kolleksiyoncusu Kemal Deveci”

YDÜ ÖĞRENCİLERİ                                        -“Stüdyo fotoğrafları”

Zaliha İnci KARABACAK                               -“Helios”

ZİHİN ERGO SUM FOTOĞRAF ATÖLYELERİ      ———-

Zümre KARADEMİR                                      -“Duvar yazıları – Bir Derdim Var”

5 (8)

YDÜ 6. Uluslararası Fotoğraf Günleri’nde slayt gösterisi ile katılanlar:

Ali Öz, Reha Bilir, İlhan Maraşlı, Mehmet Gökyiğit, Derya Özkanem/Emel Bahar/Kezban Keşlikli/Berin Yeni, İsmail Gökçe, Ergün Karadağ, Funda Bekis, Haluk Uygur Paylaşım Atölyesi, Mimar Sinan GSÜ Fotoğrafçılık Kulübü, KİDOS Grubu, Şenay Öztürk, Mesut Öztürk, Şansal Erdinç, Zihin Ergo Sum Fotoğraf Atölyesi, Haluk Uygur/İbrahim Yılmaz/Orhan Şen/Niyazi Sertkalaycı, İlke Veral, Cemil Güven, Tuğrul Çakar ve İbrahim Zaman.

6 (9)

YDÜ 6. Uluslararası Fotoğraf Günleri’ne bildiri ile katılanlar:

Çağatay Göktan, Çetin Ergand, Ebru Ceren Uzun, Tuğba Kanlı, Uğur Günay, Ozan Bilgiseren, Gültekin Çizgen, Seçkin Tercan ve Filiz Tiryakioğlu-M.Özgür Seçim.

13 (2)

DSC_0420

YDÜ 6. Uluslararası Fotoğraf Günleri’ne katılanlar – 2009

Ali Öz, Ayhan Maraşlı,, Aylin Kara, Barış Kocamaz,, Cahit Eminler, Cemil Güven, Çağatay Göktan, Çağrı Güngören, Yrd. Doç. Çetin Ergand, Yrd. Doç. Ozan Bilgiseren, Derya Özkanem, Dilek Eren, Doç. Dr. Orhan Şen, Ebru Ceren Uzun, Derya Kılıç, Şenay Öztürk, Fulya Can, Fırat Aksoy, Elif Sönmez, Emel Bahar, Emel Karakozak, Ergün Karadağ, Faika Berat Pehlivan, Filiz Tiryakioğlu, Funda  Bekis, Gözde Yenipazarlı, Gültekin Çizgen, Güzin Tezel, İbrahim Yılmaz, İbrahim Zaman, İlhan Maraşlı, İlke Veral, İsmail Ökke, Kezban Keşlikli, Mediha Kum, Mehmet Emin Arıcı, Mesut Öztürk, Mustafa Demirbaş, Nazan Göktuna, Nilay İşlek, Niyazi Sertkalaycı, Oğuz Durmaz, Özel Karadeniz, Özgür Akpınar, Ozan Eras, Yrd. Doç. Seçkin Tercan, Özgür Seçim, Reha Bilir, Reşat Sağbaş, Sebla Selin Ok, Selami BüyüknisanSevim Temel, Şansal Erdinç, Şerif Antepli, Tuğba Kanlı, Tuğrul Çakar, Uğur Günay Yavuz, Uğur Kavas, Ümit Kozan, Yıldız Çetinkaya, İnci Karabacak, Zümre Karademir.

YDÜ 5. ULUSLARARASI FOTOĞRAF GÜNLERİ
29 Mart – 1 Nisan 2007

afis-2007-TR

Yakın Doğu Üniversitesi’nin iki yılda bir düzenlediği Uluslararası Fotoğraf Günleri’nin beşincisi 8 ülkeden 94 fotoğrafçı ve akademisyenin katılımıyla 29 Mart–1 Nisan 2007 tarihleri arasında İletişim Fakültesi’nde yapıldı.

Bugüne kadar yapılan fotoğraf günlerinin en kapsamlısı olan organizasyona Türkiye, Japonya, Amerika, İngiltere, Almanya, Rusya, Güney Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs’tan katılan sanatçılar, 3 günde 98 etkinlik gerçekleştirdi.

ydu 5nci uluslararası fotograf gunleri 1

Yaşayan en eski Kıbrıslı Türk Stüdyo Fotoğrafçısı Mustafa Salih Okay (FOTO DIANA)’ya Onur Ödülü’nün de takdim edildiği organizasyonun komite üyeliklerini Prof. Dr. Şenol Bektaş, Yrd. Doç. Dr. Birsel Matara ve YDÜ Öğretim Görevlisi Gazi Yüksel’in yaptı.

Etkinlikte kişisel ve karma olmak üzere 52 sergi, 30 VCD-slayt gösterisi, 2 konferans-söyleşi, 1 seminer, 6 bildiri sunumu, 5 kitap tanıtımı, 1 panel ve 1 fotoğraf gezisi yer aldı.

ydu 5nci uluslararası fotograf gunleri 2

 

YDÜ 5. Uluslararası Fotoğraf Günleri aşağıdaki programla gerçekleştirildi:

 

29 Mart 2007,  Perşembe

09:30     AÇILIŞ TÖRENİ…………………….İletişim Fakültesi, Turuncu Salon

Konuşmalar

Geçmişten bugüne YDÜ Fotoğraf Günleri gösterisi

Ali Öz’ün objektifinden YDÜ 4. Uluslararası Fotoğraf Günleri

Onur Ödülü sunumu – “Foto DİANA – Mustafa Salih Okay”

 

10:00     BİRİNCİ OTURUM – Oturum Başkanı: Yrd. Doç. Dr. Birsel Matara

10:00     Prof. SABİT KALFAGİL  GÖSTERİ                   “GEZİ İZLENİMLERİ”

10:30     OZAN SAĞDIÇ                  GÖSTERİ                   “ANADOLU İNSAN  MANZARALARI”

11:00     ARA

 

11:30     İKİNCİ OTURUM – Oturum Başkanı: Nuran Öze

11:30     NİNA DİMİTRİADİ          GÖST.-SÖYLEŞİ       “RETURN TO BESLAN”

11:45     HASAN HÜSEYİN            GÖST.-SÖYLEŞİ        “PROFESYONEL OLMAK NE DEMEK ?”        

12:15     TUĞRUL ÇAKAR & Dr. S.HALUK UYGUR         SÖYLEŞİ                      “FOTOĞRAF DOĞRUYU MU SÖYLER ?”

12:45     SORU-YANIT

13:00     ÖĞLE YEMEĞİ

ydu 5nci uluslararası fotograf gunleri 3

14:30     ÜÇÜNCÜ OTURUM – Oturum Başkanı: Yrd. Doç. Dr. İbrahim Özejder

14:30     KEMAL CENGİZKAN      BİLDİRİ                       “OBJEKTİFİNİ KENDİNE ÇEVİREN FOTOĞRAFÇI”

14:50     Doç. Dr.ŞEFİK GÜNGÖR BİLDİRİ                      “GÖRSEL SANATLARDA RİTM”

15:10     TAHİR ÜN                          KONFERANS               “FOTOĞRAF SONRASI ÜZERİNE YAKLAŞIMLAR”

15:30     SORU-YANIT

15:45     ARA

 

16:00     DÖRDÜNCÜ OTURUM – Oturum Başkanı Prof. Uğurcan Akyüz

16:00     MEHMET GÖKYİĞİT      GÖSTERİ                    “CMC ATIKLARI”

16:15     ERSİN TAŞER                    GÖSTERİ                     “YARINLAR ONLARIN”

16:30     BUĞRA GÜLSOY              GÖSTERİ                     “HUMAN TRIOLOGY-UPSIDE DOWN”

16:45     Dr. NAİL UYGUR              GÖSTERİ                     “10. YIL SEÇKİSİ”

17:00     BÜLENT AKBAŞ                GÖSTERİ                    “KARADENİZ SENFONİSİ”

17:15     ARA

 

17:30     BEŞİNCİ  OTURUM – Oturum Başkanı: Dr. Atila Türk

17:30     NURİ GÜRDİL                                 GÖST.-SÖYLEŞİ   “İĞNE DELİĞİNDEN SIZAN IŞIK”

17:45     Yrd. Doç. OZAN BİLGİSEREN     SEMİNER              “FOTOĞRAFTA HAREKET-HIZ VE ZAMAN”

18:15     TANSEL ATASAGUN                      GÖSTERİ               “ŞEHİR HAYALETLERİ”

 

18:30     SERGİLERİN AÇILIŞ RESEPSİYONU - İletişim Fakültesi Sergi Salonu – 1

ydu 5nci uluslararası fotograf gunleri 4

YAYIN İMZA ETKİNLİKLERİ: YDÜ İletişim Fakültesi Sergi Salonu – 1

TUĞRUL ÇAKAR / Kitap –      “SİYAH BEYAZ MASALLAR”

ADNAN VELİ KUVANLIK / Katalog                “Dün-Bugün retrospektif çalışmalar”

SEFA ULUKAN / CD – “ÇİN” ve “KÜBA” sergileri

FOTOĞRAFYA / Albüm – “Fethi Sabunsoy”

MUTLU TOPALOĞLU / Katalog – “NEPAL”

 

KİŞİSEL VE KARMA SERGİLER:

1-   AARON YASSIN……………………………………………..”INFINITY DIAGRAMS”

2-   ADNAN POLAT……………………………………………….”ONLAR”

3-   ADNAN VELİ KUVANLIK………………………………….DÜN-BUGÜN RETROSPEKTİF”

4-   ALİ RAŞİT KARAKILIÇ…………………………………….“isimsiz”

5-   ANGELOS TOUMAZOS…………………………………..“isimsiz”

6-   ASLIHAN TAYLAN………………………………………….”KLOROSTOFOBİ”

7-   ATA AKAN……………………………………………………..”PEHLİVAN TEFRİKALARI”

8-   ATİLA CANGIR………………………………………………”PORTRELER”

9-   BERİN YENİ & DERYA ÖZKANEM &

KEZBAN KEŞKİKLİ & EMEL BAHAR…………………“Karma”

10- BETÜL ARSLAN……………………………………………..“Düş-Üşür”

11- EDİP KUZEY AKTEN……………………………………..   “CAM EVLERDEN YENİ ÖYKÜLER”

12- EDİZ TUNCEL………………………………………………..-“isimsiz”

13- EMEL BAHAR………………………………………………..”ÜÇLEMELER”

14- ELENI MICHAEL……………………………………………  .“isimsiz”

15- Dr. ERGÜN KARADAĞ…………………………………..   “DEPREM SONRASI KAŞMİR’DEN İNSAN MANZARALARI”

16- ERSİN TAŞER………………………………………………..”KARMAKARIŞIK”

17- FOTOGRAFYA/Sefa Ulukan Atölyesi…………………“ENGELSİZLER”

18- GAZİ YÜKSEL…………………………………………………“DÜŞÜNCELER”

19- GÜRŞAH ÖZEN……………………………………………..YÜZ KERE TÖVBE”

20- HASAN HÜSEYİN………………………………………….. “İsimsiz”

21- HAFİZE KAYNARCA……………………………………….“BAYRAMLAŞMA”

22- İLKE VERAL-ELİF TELCİLER…………………………..”PLASTİK PAPATYALAR”

23- İLTER YÜKSEL………………………………………………BENİM YOLCULUĞUM

24- İNCİ SOYER…………………………………………………..“KARNAVAL COŞKUSU”

25- JULIA WINCKLER……………………………………………..“isimsiz”

26- KEİKO SATO               ………………………………………………….“isimsiz”

27- KOOPERATİVE FÜR FOTOGRAFİE…………………“Karma”            

28- KÜRŞAT BADAKAL…………………………………………“DALYAN”

29- LAKİS DEMITRIADES            ……………………………………..“SAD WOMEN”

30- MUSTAFA GÖKÇEN………………………………………..“ÜÇÜNCÜ BOYUTTAKİ DENEMELERİM”

31- MUTLU TOPALOĞLU………………………………………“NEPAL”

32- NAİL ÖZLÜSOYLU…………………………………………..LOSTSELF

33- NECATİ TAŞKIN İLKOKULU FOTOĞ. KOLU………“Karma”

34- NİKİ KYPRAGORA…………………………………………..“isimsiz”

35- NİNA DİMİTRİADİ…………………………………………….”RETURN TO BESLAN”

36- NURİ GÜRDİL………………………………………………….”İĞNE DELİĞİNDEN SIZAN IŞIK”

37- OSMAN MERT TOPÇUOĞLU……………………………“PASKALYA ADASI”

38- RAUF R. DENKTAŞ………………………………………….“isimsiz”

39- REHA BİLİR…………………………………………………….“TEK NEFESTE AŞK”

40- RENGİM MÜTEVELLİOĞLU……………………………… “BİR TUTAM HAYAT”

41- Dr. SEFA ULUKAN…………………………………………..“HER RENK: KÜBA”

42- SEMA ÖNDEMİR……………………………………………..”MANİK-DEPRESİF”

43- ŞEBNEM DİNÇ………………………………………………..“IŞILTILI ANLAR”

44- ŞEBNEM RAGIBOĞLU…………………………………….“DÜŞÜNSEL OTOPORTREM”

45- TAHİR ÜN (Proje sergisi)…………………………………. “KAVRAMLAR-İMGELER”

46- TUĞRUL ÇAKAR……………………………………………..“İĞNE DELİĞİNDEN İSTANBUL”

47- UĞUR GÜNAY…………………………………………………”BEN-İM”

48- ULUSL. KIBRIS ÜNİV. F+FOTOĞRAF GRUBU……THE OTHER SIDE OF CYPRUS

49- UMUT ALTUNÇ……………………………………………….GÖZÜN GÖRDÜĞÜ

50- VELİ KAYMAKLILI……………………………………………KARNAVAL”

51- VEYSİ SOYER………………………………………………….PORTFOLIO-CARGO OF FANTASY

52- YDÜ İLETİŞİM FAKÜLTESİ

FOTOĞRAFÇILIK ÖĞRENCİLERİ……………………“LEFKOŞA”

ydu 5nci uluslararası fotograf gunleri 5

30 Mart 2007, Cuma

09:30     ALTINCI OTURUM – Oturum Başkanı: Gürdal Hüdaoğlu

09:30     BURAK DURHASAN &   GÖSTERİ       ”KARIŞIK 90 BİN, BABAM BİLE OLSAN”

CANER ÖZYURT

09:45     İLKE VERAL                       GÖSTERİ        “DUWAR”

10:00     MEHMET DİLCİ                GÖSTERİ        “GÖNÜL DERGÂHINDA”

10:15     ELİF TELCİLER                  GÖSTERİ        “SALI”

10:30     KEMAL CENGİZKAN       GÖSTERİ        “GÜNLÜK 2005”

10:45     ARA

 

11:15     YEDİNCİ  OTURUM – Oturum Başkanı: Prof. Uğurcan Akyüz

11:15     Prof. MEHMET BAYHAN              SÖYL.-GÖST.  “ÇIPLAK”

11:45     BÜLENT KAYGUSUZ & AYSUN AYDOĞMUŞ         BİLDİRİ            “ÖĞRETİM MATERYALLERİNDE FOTOĞRAF KULLANIMI”

12:00    FİLİZ GÜNGÖR                SÖYL.-GÖST.  “FOTOĞRAF VE KOLLEKTİVİZM”

12:15     DORA GÜNEL                  GÖSTERİ         “DOĞUM-YAŞAM-ALZHEIMER-ÖLÜM”

12:30     AHMET D. CEYLAN          GÖSTERİ         “YER ALTINDAN NOTLAR”

12:45     Prof. NİLGÜN SİM SÜLDÜR GÖSTERİ         “YILDIZ TEKNİK ÜNİV. FOTOG. VE VİDEO PROG. ÖĞRENCİ ÇALIŞMALARI”                                       

13:00     ÖĞLE YEMEĞİ

 

14:30     SEKİZİNCİ OTURUM – Oturum Başkanı: Gazi Yüksel

14:30     HAFİZE KAYNARCA & ŞENNUR ÇETİN       BİLDİRİ      “TÜRKİYE’DE MESLEK EĞİTİMİNDE FOTOĞRAF EĞİTİMİ”

14:50     TANSEL ATASAGUN & ANASTASIA  ZLATOPOLSKAIA SÖYL.-GÖST.     “BENİM DİĞER ST. PETERSBURG’UM”

15:10     CEM IŞIK                            BİLDİRİ         “SANATIN, FOTOĞRAFIN, EDEBİYATIN YENİ PAYLAŞIM ALANI OLARAK İNTERNET”

15:30     ALİ SALTAN &  ALTAN BAL &  CANAY ÖZDEN            BİLDİRİ  “FOTOĞRAFA FARKLI BİR BAKIŞ FOTOROPORTAJ.ORG”

16:00     MURAT ALİ HERSEKLİ          GÖSTERİ      “DOKTORUN BİR GÜNÜ”

16:10     SORU-YANIT

16:30     ARA

ydu 5nci uluslararası fotograf gunleri 6

17:00     DOKUZUNCU OTURUM – Oturum Başkanı: Ufuk Altunç

17:00     Yrd. Doç. Dr. BEYHAN ÖZDEMİR               GÖSTERİ       “BİRKAÇ GÜN İRAN”

17:15     ALAHATTİN KANLIOĞLU                           GÖSTERİ       “DANS… DAİMA”

17:30     AYKAN ÖZENER                                             GÖSTERİ       “MONOCHROM CUMARTESİLER”

17:45     ADNAN V.KUVANLIK                GÖSTERİ        “DÜN-BUGÜN RETROSPEKTİF GÖSTERİ”

 

31 Mart 2007,  Cumartesi

09:30     ONUNCU OTURUM – Oturum Başkanı: Yrd. Doç. Dr. Birsel Matara

09:30     ENGİN ÖZENDES             KONFERANS      “MÜZEDE FOTOĞRAF”

10:00     Prof. Dr. OĞUZ ADANIR  KONFERANS      “FOTOGRAFİK İMGE VE SAYISAL GÖRÜNTÜ”

10:30     SEYİT ALİ AK                    GÖSTERİ             “MÜZİK-RİTM-YAŞAM VE BÜYÜ”

10:45     DENİZ GÖRDÜK               GÖSTERİ             “BİR BEYİN CERRAHININ ANATOMİSİ: TAHİR USTA”

11:00     SORU YANIT

11:30     ARA

 

12.00     ONBİRİNCİ OTURUM – Oturum Başkanı: Yrd. Doç. Erdal Aygenç

12:00     NADİR EDE                      GÖSTERİ             “İSTANBUL, 100 YIL ÖNCE, 100 YIL SONRA”

12:30     SEYİT ALİ AK                   GÖSTERİ             “EL” ÜSTÜNE ÇEŞİTLEMELER

13:00     ÖĞLE YEMEĞİ

 

14:30     ONİKİNCİ OTURUM – Oturum Başkanı: Prof. Uğurcan Akyüz

14:30     RECEP DÖNMEZ              GÖST.-SÖYL.      “DENİZİ DÜŞLEMEK”

15:00     SÜHA DERBENT              GÖST.-SÖYL.      “VAHŞİ YAŞAM”

15:30     ALİ ÖZ                                 GÖSTERİ             “KURBAN PAZARLARI”

15:45     ARA

16:00     OĞUZ HAKSEVER & BAHAR ÜNSAL      GÖST.-SÖYL.      “O AN”LAR

17:00     PANEL ve KAPANIŞ OTURUMU

ydu 5nci uluslararası fotograf gunleri

Konuşmacılar:

Prof. Mehmet Bayhan, Prof. Uğurcan Akyüz, Engin Özendes, Nadir Ede, Kemal Cengizkan.

“FOTOĞRAF ETKİNLİKLERİNİN FOTOĞRAF ÜRETİM VE TÜKETİMİNE ETKİLERİ…”

 

Kapanış Oturumu:

Konuşmacılar:

Gazi Yüksel, Yrd. Doç. Dr. Birsel Matara

 

01 Nisan 2007,  Pazar

09:30 – 17:00      Fotoğraf Gezisi – Güzelyurt – Lefke – Girne.

 

YDÜ 5.  Uluslararası Fotoğraf Günleri’ne katılanlar – 2007

Aaron Yassin                                      -ABD

Adnan Polat                                        -ANKARA

Adnan Veli Kuvanlık                        -ANKARA

Ahmet D. Ceylan                               -İSTANBUL

Alahattin Kanlıoğlu                           -İSTANBUL

Ali Öz                                                    -İSTANBUL

Ali Raşit Karakılıç                             -ADANA

Ali Saltan                                             -İSTANBUL

Altan Bal                                             -İSTANBUL

Anastasia Zlatopolskaia                   -RUSYA

Angelos Toumazos                            -GÜNEY KIBRIS

Aslıhan Taylan                                   -KKTC

Ata Akan                                             -ADANA

Atila Cangır                                         -ANKARA

Aykan Özener                                     -ÇANAKKALE

Aysun Aydoğmuş                              -ANKARA

Berin Yeni                                            -ADANA

Betül Arslan                                        -KKTC

Yrd. Doç. Dr. Beyhan Özdemir        -İZMİR

Yrd. Doç. Dr. Birsel Matara              -İZMİR

 

Buğra Gülsoy                                   -KKTC

Burak Durhasan                             -İSTANBUL

Bülent Akbaş                                   -ARTVİN

Bülent Kaygusuz                             -ANKARA

Canay Özden                                    -İSTANBUL

Caner Özyurt                                    -İSTANBUL

Cem Işık                                             -İZMİR

Derya Özkanem                                 -ADANA

Doç.Dr.Şefik GÜNGÖR                    -İZMİR

Dora Günel                                         -ANKARA

Dr. Ergün Karadağ                            -İSTANBUL

Dr. Haluk Uygur                                 -ADANA

Dr. Nail Uygur                                     -İZMİR

Edip Kuzey Akten                               -İSTANBUL

Ediz Tuncel                                          -KKTC

Eleni Michael                                       -GÜNEY KIBRIS

Elif Telciler                                            -İZMİR

Emel Bahar                                            -ADANA

Engin Özendes                                       -İSTANBUL

Ersin Taşer                                             -KKTC

Filiz Güngör                                           -ALMANYA

Fotoğrafya                                               -ADANA

Gazi Yüksel                                              -KKTC

Gürşah Özen                                           -İSTANBUL

Hafize Kaynarca                                    -ANKARA

Hasan Hüseyin                                       -KKTC

İlke Veral                                                  -İZMİR

İlter Yüksel                                              -KKTC

İnci Soyer                                                 -KKTC

Julia Winckler                                         -İNGİLTERE

Keiko Sato                                                -JAPONYA

Kemal Cengizkan                                    -ANKARA

Kezban Keşkikli                                       -ADANA

Kooperative Für Fotografie                   -ALMANYA

Kürşat Badakal                                        -ADANA

Lakis Demitriades                                   -GÜNEY KIBRIS

Mehmet Dilci                                           -ADANA

Mehmet Gökyiğit                                     -KKTC

Murat Ali Hersekli                                   -ADANA

Mustafa Gökçen                                        -ADANA

Mutlu Topaloğlu                                       -ANKARA

Nadir Ede                                                   -İSTANBUL

Nail Özlüsoylu                                           -KKTC

Necati Taşkın İlkokulu Fotoğraf Kolu -KKTC

Niki Kypragora                                         -GÜNEY KIBRIS

Nina Dimitriadi                                        -RUSYA

Nuri Gürdil                                                 -ADANA

Oğuz Haksever                                           -İSTANBUL

Osman Mert Topcuoğlu                          -İSTANBUL

Yrd. Doç. Dr.Ozan Bilgiseren                 -İSTANBUL

Ozan Sağdıç                                              -ANKARA

Prof. Dr. Oğuz Adanır                              -İZMİR

Prof. Mehmet Bayhan                            -İSTANBUL

Prof. Sabit Kalfagil                                   -İSTANBUL

Prof.Dr.Nilgün Sim Süldür                       -İSTANBUL

Rauf Denktaş                                            -KKTC

Recep Dönmez                                         -İSTANBUL

Reha Bilir                                                   -KONYA

Rengim Mütevellioğlu                             -İSTANBUL

Sefa Ulukan                                              -ADANA

Sema Öndemir                                          -ADANA

Seyit Ali Ak                                                -İSTANBUL

Süha Derbent                                            -İSTANBUL

Şebnem Dinç                                             -ADANA

Şehnem Ragıboğlu                                   -ADANA

Tahir Ün                                                     -İZMİR

Tansel Atasagun                                       -İSTANBUL

Tuğrul Çakar                                             -ANKARA

Uğur Günay                                               -KKTC

Uluslararası Kıbrıs Üniv. Fot.Top.        -KKTC

Umut Altunç                                              -KKTC

Veli Kaymaklılı                                          -KKTC

Veysi Soyer                                                  -KKTC

YDÜ İletişim Fakültesi Fotoğrafçılık öğrencileri

YDÜ 4. ULUSLARARASI FOTOĞRAF GÜNLERİ
28-31 Mart 2005

afis-2005

Yakın Doğu Üniversitesi Kuzey Kıbrıs’ta son zamanların en büyük sanatsal etkinliğine imza attı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin iki yılda bir düzenlediği Uluslararası Fotoğraf Günleri’nin dördüncüsü 8 ülkeden 94 fotoğraf sanatçısı ve akademisyenin katılımıyla 28 ile 31 Mart 2005 tarihleri arasında üniversite kampüsünde yapıldı.

4 ncu fotograf gunleri ydu

Üniversitenin Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi ile Eğitim Sarayı’nda yer alan dev organizasyona Türkiye, Japonya, Amerika, Kanada, Hollanda, Rusya, Güney Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs’tan katılan sanatçılar, 4 günde 75 etkinlik gerçekleştirdi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Organizasyon Komitesi üyesiliklerini Prof. Dr. Şenol Bektaş, Prof. Mehmet Bayhan, Yrd. Doç. Dr. Birsel Matara ve YDÜ Öğretim Görevlisi Gazi Yüksel’in yaptığı etkinlikte kişisel ve karma olmak üzere 35 sergi, 21 slayt gösterisi, 16 konferans, 1 panel ve 1 fotoğraf gezisi yer aldı.

ydu 4 ncu fotograf gunleri 29 03 2005 061

Panel, slayt gösterileri ve konferanslar YDÜ Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde, sergiler ise YDÜ Eğitim Sarayı’nda izleyiciyle buluştu.

Güney Kıbrıs Fotoğrafçılar Birliği (CPS) üyesi 6 Rum fotoğraf sanatçısının sergileriyle katıldıkları YDÜ 4’ncü Uluslararası Fotoğraf Günleri’nde 5 sanatçının da yayın imza etkinliği yer aldı.

4 ncu fotograf gunleri ydu (6)

Türkiye ve KKTC’ndeki toplam 15 üniversiteden fotoğraf sanat dalı ile ilgili akademisyen ve öğrenci temsilcilerinin de katkı koyduğu YDÜ 4. Uluslararası Fotoğraf Günleri’nde sergilerin toplu açılışı KKTC’nin birinci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tarafından yapıldı.

ydu 4 ncu fotograf gunleri 29 03 2005 138

Bir şölen atmosferinde hayat bulan fotoğraf günleri, katılımcıların olumlu izlenimleri ile geride kaldı. Fotoğraf günleri anı defterine görüşlerini aktaran katılımcılar organizasyonun yararı ve başarısı üzerine övgü dolu sözler söylediler.

4 ncu fotograf gunleri ydu (5)

Öğretim Görevlisi Gazi Yüksel önderliğinde YDÜ İletişim Fakültesi’nden 62 öğrencinin katkısıyla yüzde yüz başarı ile gerçekleşen 4. Uluslararası Fotoğraf Günleri hakkında katılımcılar şu görüşleri dile getirdiler:

Dr. Haluk Uygur – Adana

“YDÜ Fotoğraf Günleri belki bu amaçla doğmadı ama, geçen zaman bu platformu araya yabancıları da alan, ama özellikle Türkiye ve KKTC fotoğrafının bir tartışma ortamı olarak yaşadı. Bu tartışmalar Türk fotoğrafını (TC ve KKTC) geliştiren en önemli etkenler haline geldi. Türk fotoğrafının ilerlemesinde YDÜ Fotoğraf Günleri böylece rolünü aldı.”

Dr. Ali M. Bayraktaroğlu – S.Demirel Üniv./Isparta

“YDÜ Fotoğraf Günleri uluslararası platformda fotoğrafa hizmet etmenin yanı sıra hoşgörü ekseninde  fotoğraf sanatı bağlamında bir oydaşmanın da sağlanmasına hizmet etmiştir.

Bu açıdan bakıldığında ortadoğunun kanayan yarası olarak gösterilen yerleşke “ada”, fotoğraf sanatı aracılığıyla barışa yönelik en önemli harcı da koyduğu inancındayım.”

Orhan Cem Çetin – İstanbul

“YDÜ Fotoğraf Günleri tabii ki ve beklendiği gibi çok iyi, çok keyifli, yine unutulmaz geçti.

Keiko Sato – Japonya

“Kuzey Kıbrıs’a ve YDÜ’ye geldiğim için çok mutluyum. Burada çok güzel günler geçirdim. Fotoğraf Günleri’ni unutmayacağım. Yeniden gelebilirim.”

Lorraine Field – Kanada

“Kuzey Kıbrıs hakkında başka yerde öğrenemeyeceğim kadar çok şey öğrendim. Fotoğraf Günleri’nizin çok büyük bir festival haline gelmesini umarım.  Çok güzel bir ülkeniz, insanlarınız ve üniversiteniz var. Dostluğunuz ve herşey için teşekkürler.

Murat Germen – İstanbul

“Birçok şey paylaşılıp tartıştıkça, enine boyuna didiklendikçe tabu olmaktan çıkabiliyor. Gelişmenin en önemli boyutlarından biri de tabuları yıkabilmek. Bu fırsatı sağladığınız, iyi niyet ve dostluğunuzu esirgemediğiniz, yüzlerinizde gülümsemeyi eksik etmediğiniz için samimi teşekkürler.”

Adana Farklı Ufuklar Grubu

“Adana Farklı Ufuklar Grubu’nun ufkunu biraz daha genişlettiğiniz için çok teşekkür ederiz”

Handan Dayı – İstanbul

“Sanatın ve bilhassa fotoğrafın hiçbir sınır tanımayan yönünün gelecekte tüm halkları birleştirerek barışa vesile olmasını diliyor, bu anlamdaki üstün çabanızı  kutluyorum.”

Arş. Gör. Gamze Toksoy – İstanbul

“İlk kez bu kadar çok fotoğrafçının olduğu bir sempozyuma katılıyorum. Herşey özenle, emek harcanarak ve önemsenerek hazırlanmış ve kendimi evimde hissettim. Teşekkürler”

4 ncu fotograf gunleri ydu (4)

 

4 ncu fotograf gunleri ydu (3)

 

4 ncu fotograf gunleri ydu (2)

Sergiler

1-  ADANA FARKLI UFUKLAR GRUBU – KARMA SERGİ

2-  ALTAN BAL – BEKAR ODALARI

3-  ANDREİ PRAVADELOV (Rusya)

4-  BİRSEL MATARA

5-  COSTANTINOS CHARALAMBOUS(Güney Kıbrıs) – STONE

6-  COSTAKIS CLEANTHOUS (Güney Kıbrıs) – DÖRT MEVSİM–YAŞAMIN EVRELERİ

7-  ÇAĞATAY GÖKTAN – OSMANLI MİRASI

8-  ÇAĞLAR ALKAN – SAVAŞIN İZLERİ

9-  EVANGELOS HACIGİRYAGU(Güney Kıbrıs) – VENİ ET VİDİ

10-FİKRET ÇİFTÇİ – ESKİ KARTPOSTALLAR

11-GAZİ YÜKSEL – HİKAYELER

12-HAFİZE KAYNARCA – GÜN BATARKEN AŞK

13-HALUK UYGUR – İNANÇLARLA YAŞAYAN ANADOLU

14-HÜSEYİN GÜRŞAN – YAŞAM MOZAİKLERİ

15-İSMAİL GÖKÇE – CAFERİLER

16-İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ – İSTANBUL

17-JAPON ULUSLARARASI FOTOĞRAF FEDERASYONU (Japonya) – KARMA SERGİ

18-KADİR EKİNCİ – SESSİZ IŞIK

19-KEİKO SATO  (Japonya) – ROMANYA’DA SONBAHAR

20-KENAN SEVEN – DÖKÜMCÜLER

21-KEMAL CENGİZKAN-DORA GÜNEL – SAMATYA/İÇKALPAKÇI ÇIKMAZI

22-LAKİS DEMETRİADES  (Güney Kıbrıs) – EFSANEVİ KIBRIS

23-LORRAINE FIELD (Kanada) – KIZLIK SOYADIM BODY

24- MEHMET SAYGIN – “090”

25- NAFİA HANYALOĞLU – KIRMIZI

26- NİCOS AVRAAMİDES (Güney Kıbrıs) – ERRINEAS

27- ORHAN CEM ÇETİN-MURAT GERMEN – ORSEY TINGER PROJESİ

28- ÖZER KANBUROĞLU – MİMARİLER

29- SKIP NORMAN (ABD) – MAYBACHUFER IN GERMANY

30- SOTERİS S. PAPHITES (Güney Kıbrıs)

31- SÜLEYMAN ÖNAL – ZAMAN TÜNELİ

32- TEVFİK İLERİ – İNSANLAR

33- VEYSİ SOYER – DUYGULAR

 

YDÜ 4.  Uluslararası Fotoğraf Günleri’ne katılanlar – 2005

ADANA Farklı Ufuklar Grubu

Doç. Dr. Ali M. Bayraktaroğlu         -ISPARTA

Altan Bal                                             -İSTANBUL

Andrei Pravadelov                             -RUSYA

Arş. Gör. Gamze Toksoy                   -İSTANBUL

Yrd. Doç. Dr.Birsel Matara               -İZMİR

Costakis Cleantheous                        -GÜNEY KIBRIS

Costantinos Charalambous             -GÜNEY KIBRIS

Çağatay Göktan                                 -İZMİR

Çağlar Alkan                                       -YDÜ

DORA GÜNEL                                   -ANKARA

Evangelos Hacigiryagu                     -GÜNEY KIBRIS

Fikret Çiftçi                                         -ANKARA

Gazi Yüksel                                         -KKTC

Hafize Kaynarca                                 -ANKARA

Haluk Uygur                                       -ADANA

Handan Dayı                                      -İSTANBUL

Hüseyin Gürşan                                  -KKTC

İsmail Gökçe                                       -KKTC

İstanbul Kültür Üniversitesi              -İSTANBUL

Japonya Uluslararası Fotoğraf Federasyonu

Kadir Ekinci                                        -ANKARA

Keiko Sato                                           -JAPONYA

Kemal Cengizkan                              -ANKARA

Kenan Seven                                       -İSTANBUL

Lakis Demetriades                             -GÜNEY KIBRIS

Lorraine Field                                      -KANADA

Mehmet Saygın                                  -İSTANBUL

Murat Germen                                    -İSTANBUL

Nafia Hanyaloğlu                              -ERZURUM

Nicos Avraamides                              -GÜNEY KIBRIS

Orhan Cem Çetin                                 -İSTANBUL

Doç. Dr. Özer Kanburoğlu                -İSTANBUL

Skip Norman (Dr.)                              -ABD

Soteris S. Paphites                              -GÜNEY KIBRIS

Süleyman Önal                                   -KKTC

Tevfik İleri                                           -KKTC

Veysi Soyer                                         -KKTC

 

YDÜ 3. ULUSLARARASI FOTOĞRAF GÜNLERİ
7-9 Mayıs 2003

afis-2003

Yakın Doğu Üniversitesi’nin iki yılda bir gerçekleştirdiği fotoğraf günlerinin üçüncüsü

7-9 Mayıs 2003 tarihleri arasında üniversitenin Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde başarıyla gerçekleştirildi.

YDÜ 3. Uluslararası Fotoğraf Günleri’ne Hollanda, Amerika, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden katkı koyan fotoğrafçılar üç gün içerisinde 53 etkinliğe imza attılar.

Aynı salonda yer alan 23 sergi, sergi sahipleri tarafından kurdele yerine kullanılan film şeridinin aynı anda kesilmesiyle yapılarak ilginç bir açılış gerçekleştirildi….

3 ncu fotograf gunleri ydu (1)

YDÜ öğretim görevlisi ve araştırmacı-yazar Gazi Yüksel’in Kıbrıs Türk kadınının yemeni objesi eksenindeki hüzünlü yaşam öyküsünü anlatan “Beşikten Mezara Yemeni” adlı slayt gösterisi izleyenlerin yoğun isteği üzerine tekrarlandı.

Fotoğraf Günleri’nde yaklaşık iki bin slayt gösterilirken 550 fotoğraf  izleyicilerle buluştu.

Değerlendirme toplantısında konuşan Marmara Üniversitesi Fotoğraf Bölümü öğretim üyesi Profesör Güler Ertan, YDÜ Fotoğraf Günleri’nin kendilerine örnek oluşturacak şekilde başarıyla gerçekleştiğini söyledi. İzleyici katılımının az olmasının toplumdaki eğitim ve kültürle ilgili olduğuna işaret eden Prof. Ertan, “Yine de Türkiye’deki fotoğraf etkinliklerine katılımla kıyaslandığında manzara o kadar da kötü değil” dedi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

YDÜ 3. Uluslararası Fotoğraf Günleri değerlendirme toplantısında konuşan organizasyon komitesi üyesi Gazi Yüksel,  fotoğrafın sanat bir yana dostluk, sevgi, barış ve kardeşlik için bir malzeme olduğunu ve tüm bu değerlerin varlığı için bir direniş olduğunu söyledi.

Fotoğraf Günleri’nin toplumsal ve evrensel barışa, sevgiyle kucak açmak ve dünyanın neresinden gelirse gelsin tüm insanları aynılıkları ve insanlıklarıyla bütünleştirmeyi amaçladığını belirten Yüksel, bu amaca yine ve yeniden ulaşıldığını kaydetti.

Organizasyon komitesi üyesi Yrd. Doç. Dr. Birsel Matara ise, Türkiye’de ve Kıbrıs’ta Temel Sanat Eğitimi’nin ortadereceli okullarda verilmeyişinin sıkıntısının üniversite düzeyinde yoğunlukla yaşandığını söyledi. Matara, bu eğitimin tüm gençlerin hakkı olduğunu ve esirgenmemesi gerektiğini kaydetti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

YDÜ Fotoğraf Günleri’nin üçüne de katılan Adana’lı fotoğrafçı Dr. Haluk Uygur ise yaptığı konuşmada, YDÜ Fotoğraf Günleri’nin farklı bir platforma oturduğunu, bu platformun Türkiye’de ve Kıbrıs’ta fotoğrafla uğraşan insanların bir araya geldiği, görüşlerini paylaştığı, tartıştığı, eserlerini birbirlerine gösterdiği bir platform şeklinde ortaya çıktığını söyledi…

“Bu açıdan Türkiye adına söylemek benim haddime değil ama, Adana için YDÜ Fotoğraf Günleri’nin çok özel bir yeri ve katkıları vardır. Keşke biz  de bunu bu şekilde Türkiye’de de yapabilsek…”

Fotoğraf  Dergisi sahibi Şerif Antepli de yaptığı konuşmada, derginin Kıbrıs’taki satış miktarının 250 adet olduğunu, her derginin ortalama 4 kişi tarafından okunduğu hesaplandığında sayının 1000’i bulduğunu söyledi.

Antepli, teşvik edici promosyonlarla izleyici sayısının arttırılabileceğine işaret etti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Yakın Doğu Üniversitesi 3. Uluslararası Fotoğraf Günleri 7 Mayıs 2005 çarşamba günü  organizasyon komitesi Başkanı ve YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş’ın açış konuşmasıyla başladı. Prof. Dr. Şenol Bektaş, şunları söyledi:

“Sayın Konuklar, Yakın Doğu Üniversitesi 3. Uluslararası Fotoğraf Günlerine hoş geldiniz. Sizleri sevgi ile kucaklıyoruz. Yakın Doğu Üniversitesi olarak bugün çok gururluyuz. Çünkü tüm ekonomik zorluklara rağmen hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan etkinliğimizin üçüncüsünü gerçekleştiriyoruz. Organizasyon komitesi olarak sizler için çok çalıştık ve beğeneceğiniz bir program hazırladık. Üç gün boyunca hepberaber dopdolu yaşayacağız. Bu arada sizlere üniversitemizi, güzel ülkemizi ve insanlarımızı tanıtacağız. Bu yılki çalışmalarımızdan seçici davrandığımıza inanıyorum. Bu nedenle sergilerimizi çok beğeneceğinizi tahmin ediyorum. Öğrencilerimizin de sergi ve slayt gösterileri ile fotoğraf günlerimize katılması etkinliğimize ayrı bir renk vermiştir. Fotoğraf günlerinin bir diğer yararı da bu gibi etkinliklerin ülkemizdeki fotoğraf sanatçılarına yapmış olduğu katkıdır. Benzer bir şekilde bu etkinlik sayesinde yurtdışından gelen fotoğraf sanatçılarının da ülkemizdeki fotoğraf çalışmalarını yakından tanıma ve izleme fırsatı bulacaklardır. 3. Fotoğraf Günleri’nin düzenlenmesi uzun bir çalışma döneminin eseri olmuştur. Fotoğraf günlerinin düzenlenmesinde birçok kişi katkı koymuştur. Bizle her imkanı sağlayan kurucu rektörümüz Sn. Suat Günsel’e sonsuz teşekkür ediyoruz. 1995 yılından itibaren gerçekleştirdiğimiz her etkinlikte bizlere yardımcı olan, yol gösteren ancak bir rahatsızlığı nedeniyle bugün aramızda olamayan Prof. Mehmet Bayhan hocamıza da teşekkür ederiz. Türkiyeli fotoğraf sanatçılarıyla ilişkilerimizi organizasyon komitesi üyemiz sevgili Yrd. Doç. Dr. Birsel Matara tarafından  yürütülmüştür, kendisine çok teşekkür ediyoruz. Benim bu etkinliğe olan katkım organizasyon komitesi üyelerinin önlerine zaman zaman çıkan engelleri ortadan kaldırmak, rahat çalışmalarını  temin etmek ve benden istemiş oldukları bu açılış konuşmasını yapmaktır.

Ülkemizdeki hazırlıkların tümü ise organizasyon komitesi üyemiz ve hocamız Gazi Yüksel ve onun öğrencileri tarafından yürütülmüştür. Huzurunuzda hepsine teşekkür ediyorum. Hoşça vakit geçirmeniz temennisiyle hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum ve teşekkür ediyorum.”

Organizasyon Komitesi üyesi Doç. Dr. Birsel Matara ise yaptığı konuşmada şu görüşleri dile getirdi:

“Teşekkür ediyorum. Hepimiz hoş geldik diyorum. Şenol Bey sanırım etkinlikteki katkısını çok mütevazi bir şekilde bize aktardı. Çünkü 1999 yılında Gazi Yüksel ile birlikte bana böyle bir öneride bulunduklarında doğrudan doğruya her ikisini kültür sanat etkinliklerine özellikle fotoğrafa olan ilgileri nedeninden kaynaklandığını ben yakınen biliyorum. Doğrudan doğruya onların heyecanından, sevgisinden ve paylaşımından kaynaklandığını biliyorum. O nedenle her ikisine özellikle teşekkür etmek istiyorum. Tabii ki, Yakın Doğu Üniversitesi’nin katkıları nedeniyle Kurucu Rektör Sayın Suat Günsel Bey’e ayrıca teşekkürlerimi özel olarak bildirmek istiyorum. Yanı sıra, tüm idari personeline ve öğrencilerimize, isimsiz kahramanlara, onların katkıları çok büyük, onlara çok teşekkür ediyorum.”

YDÜ 3. Uluslararası Fotoğraf Günleri, açılış konuşmalarının ardından slayt gösterileri, bildiri ve söyleşilerin sunulmasıyla devam etti.

3 ncu fotograf gunleri ydu

 

YDÜ 3. Uluslararası Fotoğraf Günleri’nde şu etkinlikler gerçekleştirildi:

Slayt gösterileri:

Tevfik İleri , “İsimsiz”,

Veysi Soyer,  “Kültür-Akdeniz”,

Altay Sayıl,  “Sahipsiz Slaytlar”

Gazi Yüksel,  “Beşikten Mezara Yemeni

Mehmet Özkan,  “Karia- Kayıp bir akdeniz şehri”

Mehmet Oflazoğlu, “Cam’ın serüveni”

Ali Çıtak’ın “Yüzde yüz yaşam”

Gülnur Sözmen, “Tanrıların Hüzünlü Ülkesi Kamboçya”

Sevdiye Kurucu, “Düşler”

Yakın Doğu Üniversitesi Fotoğrafçılık Kulübü, “Lefkoşa’nın İki Yüzü”

Marmara Üniversitesi Fotoğraf Öğrencileri karma slayt gösterisi

Diyarbakır Fotoğrafçı Çocuklar Atölyesi karma slayt gösterisi

Ömer Serkan Bakır,  “Su altında yaşam”

Beyhan Özdemir, “Işığın Dansı”

Skip Norman, “Dörtyol Camii”

Kamil Fırat,  “Pervaneler”

Maruf Şinik, “Onlar Hep Uzaktalar”

Timurtaş Onan, “Sonsuzluk ve Bir Gün”

Wilco Van Herpen, “Hollanda’yı Düşünüyorum”

Wilco Van Herpen,  “Tek Jeton”

 

Bildiri, söyleşi ve konferanslar:

Prof. Güler Ertan, “Türkiye’de fotoğrafın gelişimi”

Yrd. Doç. Dr. Zühal Çetin Özkan, “Sinema-Fotoğraf İlişkisi”

Yrd. Doç. Dr. Özer Kanburoğlu, “Haber Fotoğrafının Uluslararası, Uusal ve Yerel Basında Kullanımı”

Seyit Ali Ak, “Tarih bilgisi, Othmar Pferschy ve Oryantalist Söylem”

Ali M. Bayraktaroğlu, “İkinci Körfez Savaşında Fotoğraf ve Propaganda”

 

YDÜ 3. Uluslararası Fotoğraf Günleri’nde 1. gün gösteri ve bildirileri sunumlarının ardından YDÜ AKKM sergi salonun yer alan 23 sergi, sergi sahipleri tarafından kurdele yerine kullanılan film şeridinin aynı anda kesilmesiyle açıldı…

 

Açılışı yapılan sergiler ve sergi sahipleri:

Yrd. Doç. Dr. A. Beyhan Özdemir, “Ekrandan Bakanlar”

Ali M. Bayraktaroğlu, “Kapadokya’ya alternatif bir bakış”

Berrin Cerrahoğlu, “Cumartesi Portreleri/Ankara”

Yrd. Doç. Dr. Birsel Matara, “İz-le-rim”

Bülent Erutku, “İzlenimler”

DEÜ Fotoğraf Bölümü öğrencileri, “…haneler”

DEÜ Fotoğraf Topluluğu karma sergisi

Emel Erkan,  “Göremediğimiz Işık”

Prof. Güler Ertan, “Dijital Fotoğraflar”

Dr. Haluk Uygur, “Portreler”

Kamil Fırat, “Kıyı”

Kıbrıs Sanat Derneği karma sergisi

Mehmet Dilci, “Ebruli fotoğraflar”

Doç. Nilgün  Sim Süldür, “Still-life fotoğraflar”

Ömer Yağlıdere, “İpekböceğinin öyküsü”

Reha Akçakaya, “Birkaç Yüz”

Dr. Skip Norman, “Kurban Bayramı”

Tuğrul Çakar, “Başkalaştırılmış fotoğraflar”

Veli Kaymaklılı, “Maskeler”

Wilco Van Herpen, “Öteki Kadınlar”

YDÜ Fotoğrafçılık Öğrencileri karma sergisi

Ümit Esinler, “Işığın Büyüsü”

Zeynep Özcan, “Balerama”

 

YDÜ 3. Uluslararası Fotoğraf Günleri programı çerçevesinde Lefkoşa Surlar İçi bölgesinde ve Girne Bella Pais Köyü’nde fotoğraf çekim gezileri yapıldı.

YDÜ 2. FOTOĞRAF GÜNLERİ
23-25 Nisan 2001

afis - 2001

Yakın Doğu Üniversitesi Kıbrıs Türk fotoğraf sanatına katkılarını fotoğraf günlerini iki yıl sonra ikinci kez düzenleyerek sürdürdü.

1999 yılında gerçekleştirilen 1. fotoğraf günleri Kıbrıslı ve Türkiyeli fotoğraf sanatçılarının  bir araya gelmesini sağlarken, 2001 yılında gerçekleştirilen ikinci fotoğraf günleri ise uluslararası boyuta yükseltilerek Kıbrıs Türk fotoğraf çalışanlarının fotoğraf sanatını dünya insanı ile paylaşması imkanı yaratıldı.

2 nci fotograf gunleri ydu (1)

23–25 Nisan 2001 tarihlerinde düzenlenen  YDÜ 2. Fotoğraf Günleri’ne Almanya, İtalya, Malta, Türkiye ve KKTC’nden 70’e yakın fotoğraf sanatçısı, akademisyen ve gazeteci–foto muhabiri katıldı.

Üç gün süren etkinlikte sergiler, slayt gösterileri, bildiri ve söyleşilerin yanı sıra VCD ve data projeksiyon gösterileri gerçekleştirildi.

2 nci fotograf gunleri ydu (2)

YDÜ 2. Uluslararası Fotoğraf Günleri’nde 13 fotoğraf sergisi, 23 slayt ve data projeksiyon gösterisi, 7 söyleşi, 6 bildiri sunumu ve 1 VCD gösterisinin yanı sıra iki de fotoğraf gezisi gerçekleştirildi.

Fotoğraf Günleri’nde 6 fotoğrafçılık kurum ve kuruluşunun yanı sıra 37 sanatçının kişisel katkısıyla üç gün içinde toplam 54 etkinlik gerçekleştirildi.

Açılan karma ve kişisel sergilerde 300’e yakın fotoğraf izleyici ile buluşurken, slayt gösterilerinde 3 bine yakın görüntü beyaz perdeyi aydınlattı. Fotoğraf sanatçıları, bildiri ve söyleşiler sırasında tartışma, görüş ve düşüncelerini ortaya koyma fırsatı buldu.

2 nci fotograf gunleri ydu (3)

Organizasyonu çok başarılı bulan katılımcılar, ilkinde olduğu gibi ikincisinde de aynı yorumu yaparak “Türkiye’de bile yapılamayan böyle bir organizasyonu burada başarıyla gerçekşetirmeniz alkışlanacak bir olay” dediler.

Türkiye Fotoğraf Dergisi sahibi Şerif Antepli, izlenimlerini “Böyle bir etkinliği Türkiye’de yapamamanın mahcubiyetini bir kez daha yaşattınız. Fotoğraf adına yaptıklarınıza bir kez daha teşekkürler” sözleriyle dile getirirken, diğer sanatçılar şu açıklamalarda bulundular:

Orhan Cem Çetin: “Bu yazdıklarımı okuyan her kimse, bilsin ki Kıbrıs’ta inanılmaz şeyler oluyor. Fotoğrafçılığın ve sanatın gelişmesine müthiş katkılar veriliyor. Bu, YDÜ fotoğraf günlerine ikinci gelişim. İki defadır kafamı açılmış, düşüncelerim gelişmiş, berraklaşmış, hoşgörüm ve motivasyonum artmış olarak evime dönüyorum. Bunu akıl edenlere, imkan sağlayanlara ve katılan herkese sonsuz teşekkürler.”

2 nci fotograf gunleri ydu (4)

Prof. Mehmet Bayhan: “Yakın Doğu Üniversitesi’nin düzenlediği etkinliklere kıvanç duyarak ve yararlanarak katıldım. Bu çabalar nitelikli birikimler oluşturacaktır.”

Yrd. Doç. Dr. Faik Başaran: “YDÜ’nün düzenlediği 2. Fotoğraf Günleri’ne katılımcı olarak kabul edildiğim için çok teşekkür ederim. Ancak bu teşekkürüm düzenleyici komitenin katlandığı zahmetler nedeniyle olduğu kadar, katılımcıların çoğunun Türkiye’de başaramadıkları bir işi başarmaları nedeniyledir. Bir araya gelmekte şu veya bu nedenle başarısız olan bizleri bilgi-deneyim-görgü alışverişi için aynı çatı altında toplamış olması YDÜ’nün önemli bir başarısıdır. 2. Fotoğraf Günleri zenginleşmemi sağladığı için minnettarım.”

2 nci fotograf gunleri ydu (5)

Tuğrul Çakar: “Fotoğrafa yaşattığımız güzel günler için teşekkürler. Bizlere hala güzel günler olabileceğini hatırlattığınız için yeniden teşekkürler”

 

Açılış ve Konuşmalar

YDÜ 2. Uluslararası Fotoğraf Günleri 23 Nisan Pazartesi günü  organizasyon komitesi üyesi ve YDÜ öğretim üyesi Gazi Yüksel’in açış konuşmasıyla başladı.

Konuşmasında, “Bizler, genelde sanatın, özelde ise fotoğraf sanatının dünyadaki barış ve kardeşliğin temelini oluşturduğuna inanıyoruz” diyen Yüksel, Yakın Doğu Üniversitesi’nin öncelikle KKTC sanatçıları arasındaki barış ve kardeşliği sağlamlaştırmayı ve korumayı, daha sonra da Türkiye ve dünya insanıyla bunu evrenselleştirmeyi amaçladığını söyledi.

2 nci fotograf gunleri ydu (6)

Birinci fotoğraf günlerinin bu amaç doğrultusunda düzenlendiğine,  ikincisinin ise bu amacı perçinlediğne işaret eden Gazi Yüksel, “Şu anda deklanşör sesleri ve flaş parlamalarıyla başlayan ikinci uluslararası fotoğraf günlerinin herkesin ufkunda yeni parlamalar yaratmasını diliyorum” dedi.

Yüksel, fotoğraf günlerinin ikinci kez düzenlenmesine imkan yaratan ve bunu sürdüren Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel ile Rektör Yardımcısı Doçent Dr. Şenol Bektaş’a da teşekkür etti.

 

Bektaş’ın Konuşması

YDÜ Rektör Yardımcısı Doçent Doktor Şenol Bektaş ise, ülkemizde yaşanan ekonomik kriz ve bunalımdan ötürü halkın büyük bir moral bozukluğu içinde olduğuna dikkat çektiği konuşmasında, fotoğraf günlerinin ikincisinin olumsuzluğu biraz olsun azaltmak amacıyla böyle bir zamanda özellikle gerçekleştirildiğini söyledi.

Şenol Bektaş, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’e verdiği destekten ötürü teşekkür ederken, organizasyonun Gazi Yüksel ve öğrencileri tarafından yürütüldüğünü de sözlerine ekledi.

 

Coşkun Aral’ın Konuşması Yankı Yarattı

YDÜ 2. Uluslararası Fotoğraf Günleri’ne kamuoyunun yakından tanıdığı Türkiye’nin ünlü savaş fotoğrafçısı Coşkun Aral da katılarak bir konuşma yaptı. Aral’ın konuşması kamuoyunda büyük yankı yarattı.

2 nci fotograf gunleri ydu (7)

Aral, Fotoğraf Günleri’nde dünyanın ilk savaş fotoğrafçılığı klibi olma özeliğini taşıyan ve müziklerini Sezen Aksu’nun yaptığı “Sözün Bittiği Yer” adlı VCD gösterisinin yanı sıra, savaş fotoğrafçılığı konusunda bir de söyleşi gerçekleştirdi.

Söyleşisi sırasında Kıbrıslıların da savaş gerçeğini yaşadıklarına işaret eden Aral, savaş muhabirlerinin çalışmalarının büyük bir bölümünü savaşların sona ermesi için harcadıklarını söyledi.

Coşkun Aral, Türkiye’nin gelişmiş ülkeler kervanına bir türlü katılamadığına da dikkat çektiği konuşmasında, ülke olarak tarihin kendilerine çok şey verdiğni fakat bundan yeterince yararlanılamadığını ifade etti.

Aral, Kıbrıs’a ilk kez 1974 Birinci Barış Harekatı’ndan bir ay sonra geldiğini, ardından 1984 yılında tekrar geldiği zaman Kıbrıs’da beklediği kıpırtıyı bulamadığını söyledi.

Burada karşılaştığı manzaradan mutlu olmadığını dile getiren Aral, bunun Türkiye’de olduğu gibi Kıbrıs’ta da halka üretimden çok tüketim ve hazırcılığın alıştırılmasından kaynaklandığına dikkat çekti.

Aral, Kıbrıs’ta özellikle YDÜ’deki öğrencilerin alt yapı ve teknik imkanlar açısından şanslı olduğuna da işaret ederek “Umarım bir dahaki gelişimde buranın insanını daha üretici bulurum” dedi.

Coşkun Aral, 23 Nisan Çocuk Bayramı nedeniyle ailelere de seslenerek çocuklarını tembelliğe alıştırarak yetiştirmemeleri uyarısında bulundu.

 

KKTC ve TC’den Yoğun Katılım

Yakın Doğu Üniversitesi’nin ülkemiz ve Türk fotoğraf sanatının gelişmesi yönünde yaptığı maddi ve manevi katkıların takdirle karşılandığının bir göstergesi olarak 2. Fotoğraf Günleri’ne KKTC ve Türkiye’deki fotoğraf sanatçılarından yoğun bir katılım oldu.

2 nci fotograf gunleri ydu (8)

Alman fotoğraf sanatçısı Prof. Dr. Herbert Wetzel ve Maltalı fotoğraf sanatçısı Joseph Vella ve İtalya’dan Riccardo Bussi’nın sergi, söyleşi ve slayt gösterileriyle katıldığı etkinliğe, Türkiye’den Orhan Cem Çetin, Manuel Citak, Tuğrul Çakar, Adnan Veli Kuvanlık, Orhan Alptürk, Cemil Ağacıkoğlu, Çerkes Karadağ, Haluk Uygur, Mehmet Dilci, Bülent Akbaş, Osman Er, Prof. Mehmet Bayhan, Prof. Dr. Simber Atay, Doç. Dr. Birsel Matara, Arif Aşcı, Prof. Ali Akay, Seza Paker, Ahmet Selim Sabuncu, Mesut Öztürk, Emine Denizer, Latif Küey ve Yrd. Doç. Dr. Faik Başaran da sergi, slayt gösterisi, bildiri ve söyleşilerle katkıda bulundular.

2 nci fotograf gunleri ydu (9)

Ülkemizdeki fotoğraf örgütleri FODER ve Kıbrıs Sanat Derneği Fotoğraf  Gurubu da Fotoğraf Günleri’ne etkin bir şekilde katıldı.

Fotoğraf Amatörleri Derneği – FODER, geçtiğimiz yıl YDÜ’nün sponsorluğunda başlattığı kültür değerlerimizin topoğrafyasının çıkarılması yönündeki çalışmalarını sergilediği slayt gösterisi ile Fotoğraf Günleri’ne katılırken, KSD Fotoğraf Kulübü de karma bir sergiyle etkinliğe destek verdi.

2 nci fotograf gunleri ydu

Fotoğraf Günleri’ne Ümit Esinler, Ersin Taşer, Tevfik İleri,Veli Kaymaklılı, İlkay İstillozlu, Hüseyin Ağlamaz, Mehmet Mertel ve Hüseyin Sayıl kişisel slayt gösterileriyle katılırken, Veli Kaymaklılı, Oral Andız ve Gazi Yüksel de kişisel sergileriyle etkinliği renklendirdi.

Üç gün süren Fotoğraf Günleri’nde Lefkoşa ve Girne’ye düzenlenen gezilerle de Avrupa ve Türkiye’den gelen fotoğraf sanatçılarına Kuzey Kıbrıs’ı tanımaları ve fotoğraflamaları imkanı yaratıldı.

 

Fotoğraf Dergileri de İzledi

2. Uluslararası Fotoğraf Günleri’ni Türkiye’de yayımlanan iki fotoğraf dergisi de yakından izledi.

Fotoğraf Sanatı Dergisi sahibi Şerif Antepli ile Geniş Açı fotoğraf dergisi yazı işleri sorumluları Refik Bülent Akyüz ile Serdar Darendeliler etkinliği izlemek üzere KKTC’ne gelenler arasında idi.

 

Öğrenci ve Kursiyerler

YDÜ 2. Uluslararası Fotoğraf Günleri’ne ayrıca İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Fotoğraf Bölümü öğrencileri ile Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği – AFAD çalışma grubu üyeleri de izleyici olarak katıldılar.

 

YDÜ 2. Uluslararası Fotoğraf Günleri’nde yer alan etkinlikler

Söyleşi ve bildiri sunumları:

Coşkun Aral                                                        “Savaş fotoğrafçılığı”

Prof. Dr. Herbert Wetzel                                   “Digital Photography”

Tuğrul Çakar                                                      “Fotoğrafta elle renklendirme”

Tuğrul Çakar – Ahmet Selim Sabuncu           “Pinhole Camera”

Prof. Mehmet Bayhan                                       “Fotoğraf tarihi II”

Çerkes Karadağ                                                  “Fotoğraf Nedir ?”

Işık Özdal                                                             “Gezi dergilerinin fotoğrafın yaygınlaşmasındaki rolü”

Doç. Dr. Birsel Matara                                     “Günümüz İletişim Teknolojisi içinde fotoğrafın konumu”

Orhan Cem Çetin                                               “Çağdaş sanatta fotoğrafçı kullanımı”

Prof. Dr. Ali Akay – Seza Paker                      “Günümüz sanatında fotoğrafın yeri”

Orhan Alptürk                                                    “Baudrillard ve Fotoğraf”

Yrd. Doç. Dr. Faik Başaran                               “Fotoğraf sektöründe uygulanabilir modern işletmecilik teknikleri”

Prof. Dr. Simber Atay                                         “21. Yüzyılda Fotoğraf Estetiği ve Komplo Teorileri”

 

Slayt ve VCD gösterileri:

Coşkun Aral                                                          “Sözün Bittiği Yer”  VCD gösterisi

İlkay İstillozlu                                                       Slayt gösterisi

Kuzey Kıbrıs Fotoğraf Amatörleri Derneği   “Biz, Biz, Biz…”

İtalya Fotoğraf Federasyonu                           “Image Symphony”

Hüseyin Sayıl                                                      “Images from North Cyprus”

Dr. Haluk Uygur                                                “Bir başka bakış”

Arif Aşçı                                                               “İstanbul fotoğrafları”

Kamil Fırat                                                          “Pervane”

Tevfik İleri                                                           “Pictorial Cyprus”

Ümit Esinler                                                        slayt gösterisi

Mesut Öztürk                                                      “Foto-Grafik çalışmalar”

Latif Küey                                                           “Pencereden Hayata Bakış”

Riccardo Bussi                                                   “Souvenirs”

Ersin Taşer                                                          “Buram Buram Kıbrıs”

Mehmet Dilci                                                      “Türkiye’den İzler”

Fotoğraf Sanatı Kurumu                                 Karma slayt gösterisi

Bülent Akbaş                                                      “Renkler”

Emine Denizer                                                   “Yaşamın Renkleri”

H. Ağlamaz-M.Mertel                                      Slayt gösterisi

 

YDÜ 1. FOTOĞRAF GÜNLERİ
10-14 Mayıs 1999

afis - 1999

YDÜ 1. Fotoğraf Günleri 10-14 Mayıs 1999 tarihlerinde YDÜ Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde
gerçekleştirildi.

1. Fotoğraf Günleri 10 Mayıs Pazartesi günü 09.00’da yapılan açılış töreninin ardından dünyaca ünlü
Türkiyeli fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar’ın Gizemli Burma adlı sergisinin açılışıyla başladı. Keribar, yeni
kitabı “Terra Magica”yı da YDÜ 1. Fotoğraf Günleri’nde piyasaya çıkararak YDÜ Atatürk Kongre Merkezi’nde imza günü düzenledi.

1 nci fotograf gunleri ydu 1

Keribar’ın sergisiyle birlikte aynı anda KKTC’li sanatçıların karma fotoğraf sergisi, İzmir Dokuz Eylül,
İstanbul Yıldız Teknik, Eskişehir Anadolu ve Yakın Doğu Üniversitelerinin öğrenci sergileri, Fotoğraf Sanatı
Kurumu aracılığıyla getirilen Arjantin Fotoğraf Federasyonu Başkanı Louis Morilla’nın kişisel sergisi ve
Londra’da yaşayan Kıbrıslı fotoğraf sanatçısı Toyshefki’nin kişisel sergisi de fotoğrafseverlerin beğenisine
sunuldu.

1 nci fotograf gunleri ydu 2

Fotoğraf Günleri daha sonra foto muhabiri ve araştırmacı yazar Gazi Yüksel’in “Kıbrıs’ta
Fotoğrafçılık” adlı slayt gösterili bildirisiyle devam etti.

İlk günkü etkinlikler içinde Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden Mesut Öztürk’ün fotoğraf sergisi saat 14.30’da açılırken, Ankara Fotoğraf Sanatı Kurumu (AFSAD)’dan Hafize Kaynarca’nın “Fotoğraf Sanatı Dernek ve Kurumlarında Fotoğraf Eğitimi” konulu bildirisi, Kıbrıs’dan Hüseyin Ağlamaz ve Mehmet Mertel’in birlikte hazırladıkları “Mağusa” konulu slayt gösterisi, yine Kıbrıs’dan Ümit Esinler, Ersin Taşer ve Veli Kaymaklılı ile Artvin’den Bülent Akbaş’ın slayt gösterileri izlendi. Ardından, Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Bölüm Başkanı Prof. Ahmet Öner Gezgin’in “2000’li yıllarda sanat bağlamında fotoğrafın yazgısı” ve İstanbul’dan fotoğraf sanatçısı Orhan Cem Çetin’in “Fotoğraflar ne diyebilir ki ?” başlıklı bildirileri yer aldı. YDÜ 1. Fotoğraf Günleri’nin ilk günkü etkinlikleri 9 Eylül Üniversitesi Fotoğraf Bölüm Başkanı Doç. Dr. Simber Atay’ın “Sonsuzluk” adlı kişisel fotoğraf sergisinin açılışıyla sona erdi.

1 nci fotograf gunleri ydu 3

Organizasyonun ikinci günü olan 11 Mayıs’ta ise etkinlikler 09.30’da İstanbul Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Faik Başaran’ın “Fotoğraf Sektörü İşletmeleri ve Toplam Kalite Anlayışı” adlı bildirisini sunmasıyla başladı. Kıbrıs’dan Veysi Soyer’in “Sanat fotoğrafında güzellik ölçüsü” adlı bildirisi ve “Denemeler” adlı slayt gösterisiyle devam eden program, Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği – AFAD çekim ekibinin “Hacı Bektaş” adlı slayt gösterisiyle sürdü. İkinci gün, saat 11.30’da Adana’dan Ahmet Yakar’ın slayt gösterisinin ardından Ankara Fotoğraf Sanatı Kurumu Başkanı Mehmet Arslan Güven’in “Safranbolu” adlı slayt gösterisi yer aldı. Ardından Türkiye’nin ünlü foto muhabiri Ali Öz’ün “Ülkeler ve İnsanlar” adlı slayt gösterisi gerçekleştirildi. Öz’ün duygu yüklü, sevinç ve dram yüklü fotoğraflarını izleyenler, özellikle Kosova ve Arnavutluk’ta çekilen ızdırabı yansıtan görüntüler karşısında göz yaşlarını tutamadılar.

1 nci fotograf gunleri ydu 4

Saat 14.30’da ise Ankara’dan Sıtkı Fırat’ın “Güneşin doğduğu yer Türkiye” adlı kişisel sergisi açıldı. İzzet Keribar’ın “Gizemli Burma” adlı slayt gösterisini Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği’nin diğer bir çekim ekibinin “Mardin’de Yaşam” adlı slayt gösterisi izledi.

1 nci fotograf gunleri ydu 5

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Başkanı Prof. Mehmet Bayhan’ın “Fotoğraftan Önce” adlı slayt gösterili söyleşisinin ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Nazif Topcuoğlu’nun “Fotoğraf Temelli kolaj ve montaj uygulamalarının gelişimi ve etkinliğinin irdelenmesi” konulu bildirisi yer aldı. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Fotoğraf Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Birsel Matara’nın “Fotoğrafik anlam üretimi üzerine çağdaş çeşitlemeler” konulu bildirisinin sunulmasının ardından Mehmet Arslan Güven’in “Gelecekteki Peysaj” konulu Polaroid sergisinin saat 19.00’daki açılışı gerçekleştirildi.

12 Mayıs Çarşamba günü YDÜ 1. Fotoğraf Günleri “Fotoğrafın Geleceği”nin tartışıldığı panelle başladı. Gazi Yüksel’in başkanlığında gerçekleşen panele konuşmacı olarak Prof. Ahmet Öner Gezgin, Prof. Mehmet Bayhan, Doç. Dr. Simber Atay, Yrd. Doç. Dr. Birsel Matara ve Nazif Topcuoğlu katıldı. Etkinliğin üçüncü günü saat 14.30’da açılan Konya’dan Reha Bilir’in “Dijital Kareler” adlı fotoğraf sergisiyle sürdü. Sergi açılışı sonrası Ankara’dan Şeyda Sever’in “Kadına Görsel Tanıklık” adlı slayt gösterisi, Doç. Dr. Simber Atay’ın “Çağdaş Sanatta Fotoğrafik Duyarlılıklar” adlı bildirisi, İstanbul’dan gelen fotoğraf sanatçısı Emine Ceylan’ın slayt gösterisi ve İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim görevlilerinden Yrd. Doç. Dr. Beyhan Özdemir’in “Fotoğraf sanatında çalışan çocuklar ve hümanist yorumlar” aldı bildirisi yer aldı. YDÜ 1. Fotoğraf Günleri’nin üçüncü günü etkinlikleri İstanbul’dan gelen Elif Kınay Olcaytu’nun “Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Bölümü öğrencilerinin çalışmalarını içeren slayt gösterisini sunmasının ardından Adana’dan Dr. Haluk Uygur’un “Bize de kalsın bir damla Anadolu” adlı slayt gösterisiyle sona erdi.

1 nci fotograf gunleri ydu

YDÜ 1. Fotoğraf Günleri’nin dördüncü gün etkinlikleri ise sabah 09.30’da başladı. Katılımcıların, Kıbırıslı fotoğraf sanatçıları, YDÜ öğrencileri ve fotoğrafseverlerin katıldığı gezide Mağusa kenti ile St. Barnabas Manastırı ziyaret edildi.

14 Mayıs Cuma günü ise Fotoğraf Günleri’nin son günüydü. Program saat 10.00’da Kıbrıs’dan Cem Giray’ın slayt gösterisiyle başladı. Öncesinde ise Ali Öz’ün “Ülkeler ve İnsanlar” adlı slayt gösterisi yoğun istek üzerine tekrar edildi. Saat 11.00’de YDÜ 5. Geleneksel Fotoğraf Yarışması ödül töreni ve sergisi gerçekleştirildi. Yakın Doğu Üniversitesi öğrencilerinden Mert Yaldız’ın “Öğrenci gözüyle Kıbrıs” adlı slayt gösterisini yine YDÜ öğretim üyelerinden Doç. Dr. Bülent Yorulmaz’ın “Kıbrıs’ın tarihi mirasından günümüze gelenler” adlı slayt gösterili bildirisi izledi.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Zeki Ceyhan’ın “Amatör fotoğrafçılık sorunları” adlı bildiri ve slayt gösterisinin ardından Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği Başkanı Dr. Haluk Uygur ile Hakkı Akdeğirmen’in “Bir demet Çukurova” adlı ortak bir slayt gösterisi gerçekleşti.

Son gün öğleden sonraki etkinlikler ise saat 14.30’da başladı. Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden Doç. Dr. Skip
Norman’ın slayt gösterisini Gaziantep’den Özalp Dündar’ın “Gördüklerim” adlı slayt gösterisi izledi. İzmir’den Latif Küey’in “Balıkçılar” adlı slayt gösterisinin ardından Ankara’dan Şeyda Sever’in “Haber fotoğrafı/Belgesel Fotoğraf. Ayrı tanımlamayı gerektiren temel ilkeler” başlıklı bildirisini sundu. AFAD çekim ekibinin “Bulutlarla Dans” adlı slayt gösterisinin ardından saat 17.00’de Gazi Yüksel’in “Karanlıktan Aydınlığa” adlı slayt gösterisi gerçekleşti.

YDÜ 1. Fotoğraf Günleri’nin son etkinliği ise KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın slayt gösterisi idi. Denktaş’ın gösterisinin ardından etkinlikler kapanış töreni ile sona erdi.

Kapanış töreninde konuşan YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş, Türkiye kültürüne Kıbrıs Türk kültürü ve sanatını tanıtmaktan gurur ve sevinç duyduklarını söyledi.

14 Mayıs gecesi Dorana Hotel’de düzenlenen veda kokteyilinde tüm katılımcılara 1. Fotoğraf Günleri Katılım ve
teşekkür belgesi takdim edildi.

5 gün süren 1. YDÜ Fotoğraf Günleri’nde toplam 59 etkinlik gerçekleştirilirken, izleyiciler dört gün içinde 3617 fotoğrafa tanık oldu.

7 kişisel, 7 karma sergide 517 fotoğraf sergilenirken, 27 slayt gösterisinde toplam 3100 fotoğraf beyaz perdeyi
aydınlattı.

Bu arada KKTC’nde tek fotoğrafçılık eğitimi veren ilkokul olan Necati Taşkın İlkokulu fotoğrafçılık kolu öğrencilerinin etkinliklere katılımı özellikle Türkiye’den gelen konukların büyük takdirini topladı.

YDÜ 1. Fotoğraf Günleri’ne şu isimler katıldı:
Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği -AFAD
Prof. Ahmet Öner Gezgin -İSTANBUL
Ahmet Yakar -ADANA
Ali Öz -İSTANBUL
Y. Doç. Dr Beyhan Özdemir -İZMİR
Y. Doç. Dr. Birsel Matara -İZMİR
Bülent Akbaş -ARTVİN
Doç.Dr Bülent Yorulmaz -YDÜ
Cem Giray -KKTC
Dokuz 9 Üniversitesi Fotoğraf Topluluğu -İZMİR
Elif Kınay Olcaytu -İSTANBUL
Emine Ceylan -İSTANBUL
Ersin Taşer -KKTC
Anadolu Üniversitesi Fotoğraf Topluluğu – ESKİŞEHİR
Yrd. Doç. Dr. Faik Başaran -İSTANBUL
Gazi Yüksel -KKTC
Hafize Kaynarca -ANKARA
Hakkı Akdeğirmen -ADANA
Haluk Uygur -ADANA
Hüseyin Ağlamaz -KKTC
Yıldız Teknik Üniv. Fotoğraf Topluluğu – İSTANBUL
İzzet Keribar -TÜRKİYE
Latif Küey -İZMİR
Louis Morilla -ARJANTİN
Mehmet Arslan Güven -ANKARA
Prof. Mehmet Bayhan -İSTANBUL
Mehmet Mertel -KKTC
Mert Yaldız -YDÜ
Mesut Öztürk -ESKİŞEHİR
Nazif Topcuoğlu -İSTANBUL
Orhan Cem Çetin -İSTANBUL
Rauf Denktaş -KKTC
Reha Bilir -KONYA
Sıtkı Fırat -ANKARA
Prof. Dr. Simber Atay -İZMİR
Dr. Skip Norman -ABD
Şerif Antepli -FOTOĞRAF DERGİSİ -İSTANBUL
Şeyda Sever -ANKARA
Toyshefki -İNGİLTERE
Ümit Esinler -KKTC
Veli Kaymaklılı -KKTC
Veysi Soyer -KKTC
YDÜ Fotoğrafçılık Kulübü -YDÜ
Doç. Dr. Zeki Ceyhan -ESKİŞEHİR

İzlenim ve değerlendirmeler
Bu dolu dolu organizasyon sonrasında Türkiye’den gelen fotoğraf sanatçıları, akademisyen ve diğer konuklar
izlenimlerini şu şekilde kaleme aldılar:

Prof. Ahmet Öner Gezgin: (Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Bölüm Başkanı)
“Üniversiteler bazında bir ilke imza atan Yakın Doğu Üniversitesi’nin girişiminin, Türkiye ve KKTC’ndeki diğer kurumlara örnek olacaktır.”

Şerif Antepli: (Fotoğraf Dergisi sahibi)
“Türkiye’de böylesine organizasyonlar yapılamazken sizin bunu başarmanız gerçekten alkışlanacak bir şey. Türk fotoğrafçılığına yaptığınız katkı için sizleri kutluyorum.”

Sıtkı Fırat: (Fotoğraf Sanatçısı)
“Yavru vatan Kıbrıs bu konuda Anavatan üniversitelerine örnek teşkil etti”

Bülent Akbaş: (Fotoğraf Sanatçısı)
“Sanat adına kıvanç duydum. Yapamadıklarımızı yaptığınız içinse üzüldüm”